Ürün Özellikleri

Bu ürün yalnızca internet mağazamızda satılmaktadır

Küçük Kontrol Kalemi 922020Kontrol kalemi çeşitli elektronik gereçlerde voltaj akımı olup olmadığını kontrol etmek için kullandığımız bir çeşit tornavidadır. En basit ve sık kullanılan çeşidi, neon akım kiti denilen iletken tornavida ucu, plastik bir tutacak ve içerisindeki lambadan oluşur. Günümüzde daha kolay ulaşabildiğimiz diğer varyasyonları ise elektronik düzenekleri yardımıyla ölçülen akımın voltajını da belirtirler.


Kontrol kalemi nasıl çalışır

Bahsettiğimiz, en çok kullanılan edevat olan neon lambalı kalem standart bir tornavida, iletken olmayan bir tutacak ve bu tutacağın içerisine yerleştirilen neon lambalı akım ölçer düzenekten oluşur. Kinetik bir enerji formu olan elektriğin aktarılması için bir devam bağlantısı olması gereklidir. Nasıl ki prizlerimiz bir gelen bir de giden akımı taşımak üzere iki delik, kablo ve bağlantıdan oluşuyorsa, kontrol kaleminin de lambayı etkilemesi için akımın, lambanın devamına aktarılması gereklidir. Neon lamba, her ne kadar karşıladığı akımın yüksekliğine rağmen zarar görmeyeceği için seçilmişse de içerisinden geçen elektriğin bir taşıyana aktarılması, ölçülecek akımın çoğu zaman tehlike yaratabilecek voltaj kapasitesinde olması sebebiyle tutacak içerisindeki bu düzenek, elektriğin zarar vermemesi için dokunduğumuzda yanan bir lambadan çok daha karışıktır. İletken tornavida ile bağlanan neon lambaya ulaşan akım, tornavidanın tutacağının arkasından iletilmeden önce voltaj kapasitesi bir aparat ile düşürülür. Çoğu modern kontrol kalemlerinde kapasitör dediğimiz elektronik bağlaç ekipmanları kullanılsa da eski tip kalemlerde kömür alaşımı gibi iletkenliği mikroskobik boyutta olan materyaller de kullanılır.


Bir ekipman üzerinde akım olup olmadığını ölçmek için öncelikle düzeneğin akım ve gelim bağlantıları tamamlanmalıdır. Örneğin prizin düzeneği hazır olduğundan kabaca fişini takmak ve varsa tuşunu açmak yeterlidir. Ölçüm yapmak için ise kontrol kalemini artı veya eksi bağlantılara yani priz deliklerinden birine değdirerek, içerisine sokmak suretiyle ölçülür. Parmağımızı kalemin tutacağının arka yüzüne değdirerek lambanın yanıp yanmadığına bakarız. Lambada ışık olması, bize elektrik akımının varlığını söyler. Voltaj ölçümü için elektronik kalemler de vardır. Herhangi bir iletkene ihtiyaç duymayan bu ekipmanların da aynı şekilde akımın iletildiği çıkışlara değdirilerek çalıştırılması bize gerekli akım bilgisini sunar. Düzenekteki amper ölçümü için kullanılan daha karışık ekipmanlar ise bir bağlantısı artı, diğeri eksi çıkışlarına bağlanmak suretiyle akan elektron yoğunluğunu amperaj olarak ölçer.


Gördüğünüzde dikkat etmeniz gereken bir püf nokta olarak belirtmeliyiz ki, neon lamba kalemleri kullanılırken ışığın titrek yanması veya yanıp sönmesi bize kablo bağlantılarında bir kesiklik, kopukluk veya zedelenme olduğunu söyler. Bu durumu elektronik düzeneklerde de voltaj veya amper akımındaki değerin değişmesi ile gözlemleriz.


Yorumlar

Taksit Seçenekleri

İade ve Değişim Koşulları

İade ve Değişim İşlemleri


Satın aldığınız ürün / ürünlere ilişkin teslimatın yapıldığı tarihten itibaren 30 gün içerisinde iade talebinde bulunabilirsiniz.


ADIM ADIM KOLAY İADE SÜRECİ 


    1-) Üye girişi yaptıktan sonra, hesabım sayfasına gel " siparişlerim " menüsüne gir ve iade etmek istediğin siparişin yanındaki "iade et" butonuna tıklayın

    2-) Adres bilgilerini onaylayın

    3-) İade / Değişim yapmak istediğiniz ürün / ürünleri seçin

    4- ) Ürünün iade nedenini seçerek kısaca iade nedenini açıkladıktan sonra formu kaydedin.

    5-) İade talebini en kısa süre içerisinde müşteri hizmetleri ekibimiz tarafından incelenecek ve hem size gönderilecek SMS mesajları hem de iade takibi sayfamızı kullanarak talebiniz ile ilgili         gelişmelerden  haberdar  olabileceksiniz.

    6-) Talebiniz ekibimiz tarafından onaylandıktan sonra ürünü göndermeniz gereken iade adresi veya iade gönderi kodu size gönderilecektir.

    7-) İade adresine geri gönderdiğiniz ürünün iadeye uygunluğu kontrol edilerek herhangi bir sorun görülmediği taktirde iade işleminiz tamamlanacaktır. Aksi durumda ürün / ürünler adresinize geri           gönderilecektir.

        

    İade ve Değişim Hakkında Bilmeniz Gerekenler


  • İadeler mutlak surette orijinal kutu/ambalajı ve faturası ile birlikte yapılmalıdır.
  • Bütün standart aksesuarları hasarsız ve tam olarak orijinal paketleri ile birlikte gönderilmelidir.
  • Demonte olarak gönderilen ürünlerin kurulumu yapıldıktan sonra değişim ve iade kapsamına girmemektedir.
  • Kurulum gerektiren ürünler mutlaka yetkili servis tarafından açılmalı ve kurulumu yapılmalıdır. Yetkili servis dışında açılan ürünler garanti ve iade kapsamı dışında kalabilir. Servis kurulumu esnasında üründe sorun tespit edilirse tutanak ile değişim/iade işlemleri yapılabilir
  • Hediye verilen promosyonlu, kampanyalı ürünler de orijinal paketleri ile birlikte gönderilmelidir.
  • Tüketicinin özel istekleri veya açıkça onun kişisel ihtiyaçları doğrultusunda hazırlanan, niteliği itibariyle geri gönderilmeye elverişli olmayan, çabuk bozulma tehlikesi olan veya son kullanma tarihi geçme ihtimali olan ürünler iade edilemez.
  • Her türlü Kozmetik Ürünler, ve Kişisel Bakım Ürünleri, her türlü Elektronik ürünlerin ve Kırtasiye sarf malzemelerin ancak ambalajları açılmamış olması şartı ile iadesi kabul edilir. Ambalajı açılan / kullanımı gerçekleşen elektronik ürünlerin iadesi / değişimi için yetkili servis raporu alınması gereklidir.
  • Satın aldığınız ürünün arızalanması durumunda fatura ve garanti belgesi ile ürünün servisine doğrudan başvuruda bulunabilirsiniz. Ürünün
    garanti süresi boyunca teknik servislerden ücretsiz destek alabilirsiniz.    

İlginizi Çekebilir


Küçük Kontrol Kalemi 922020

 
4,90 TL (KDV Dahil)
0,54 TL x 9 Ay
Üye Girişi Üye Ol Sipariş Takibi Canlı Destek
0 Sepetinizde ki Ürün Sayısı
SEPETE GİT