Toplam 20 üründen, 1-20 arası gösteriliyor.

Havalandırma Çeşitleri

Ev, iş yeri, ardiye ya da garaj gibi kapalı alanlarda havalandırma sisteminin olması insanların sağlığı başta olmak üzere pek çok açıdan önemlidir. Muhafaza ettiğiniz malzemelerinizin kullanım ömürleri için de havalandırma sistemleri kullanılmalıdır. Banyo aspiratörü, tuvalet havalandırma kapakları, baca kapakları, ev tipi ya da sanayi tipi fan gibi sistemler kapalı alanların havalandırılmasına katkı sağlar.

Kullanacağınız Havalandırma Sistemi Nasıl Olmalıdır?

Kullanacağınız havalandırma sistemi, kapalı alanın havalandırma ihtiyacını tamamen karşılayacak kapasitede olmak zorundadır. Alanın büyüklüğüne göre çeşitli ebatlarda motorlu, motorsuz, otomatik ya da manuel tipte havalandırma sistemleri tercih edilebilir. Örneğin; büyükçe bir banyonuz varsa ve içeride sürekli nemli hava olduğu kanısına kapılıyorsanız, havalandırma menfezi yerine motorlu ve manuel olarak kullanabileceğiniz bir banyo havalandırma fanı tercih edebilirsiniz. Yapılacak olan fizibilite çalışmalarından sonra en uygun havalandırma sistemi belirlenebilir.

Seçeceğiniz alana en uygun havalandırma sistemini belirlerken dikkat etmeniz gereken önemli hususlardan bir tanesi de dış dünya ile olan bağlantı noktasıdır. Ürünlerin havalandırma boşluğuna bağlanması veya direk dışarıya bağlanması hususunda önemli farklar vardır. Bağlantı kanalında bulunabilecek haşere, toz, kum, kurum ve kir gibi istenmeyen maddelere karşı filtreli modeller tercih edilebilir.

Zamanla Tozlanan Havalandırma Sistemleri Nasıl Temizlenir?

Havalandırma sistemi kullanıldıkça içerisinde yoğun miktarda hava akımı oluşacağı için ister istemez toz, kir ve leke katmanı oluşacaktır. Eğer ki, sistem baca kapağı ya da alüminyum menfez tipine sahip bir sistemse kolayca yerinden söküp yıkama ya da silme suretiyle temizlik işlemi gerçekleştirilebilir. Kapalı alanlarda kullandığınız her türlü havalandırma kapağı üretim şekli sayesinde kolaylıkla sökülüp temizlenebilir.

Kapalı alan havalandırma sistemi olarak motorlu ya da motorsuz bir fan tercih etmiş olabilirsiniz. Bu tip sistemlerin temizlik işlemi diğer sistemler kadar basit değildir. Özellikle motorlu sistemlerde elektrik aksamının zarar görmeden temizliğinin yapılabilmesi çok önemlidir. Temizliği kolay yapılabilmek için üretilmiş özel solüsyonları tercih edebilirsiniz. Fan üzerinde biriken kirli ve tozlu katmanın temizlenmesi de oldukça önemlidir.

Havalandırma Sistemleri Temizlenmezse Ne Gibi Sorunlar Ortaya Çıkar?

Havalandırma sistemleriniz, çalıştıkları sürece ortamdaki hava ile birlikte istenmeyen birçok yabancı maddeyi taşıyacaktır. Havadaki nem ile birlikte toz, kir, kum, kurum ya da haşere gibi yabancı maddeler havalandırma sisteminin üzerinde zamanla tutunacaktır. Eğer temizlik işlemleri sağlıklı bir şekilde yapılmazsa, hava akımı sürekli yabancı maddelere maruz kalacak, ortamın havası da bu maddelerden etkilenecektir. Özellikle banyo gibi nemli alanlarda bu durum daha fazla hissedilebilir.

Motorlu ya da motorsuz fanlı bir sistem kullanıyorsanız sistemin taşıdığı yabancı maddelerin yanı sıra gürültülü çalışmasına da maruz kalabilirsiniz. Sistem, hareketli bir mekanizmaya sahip olduğu için zamanla çıkardığı sesler sizi rahatsız edebilir. Özellikle fanlı havalandırma sistemlerinde temizlik ve bakımlar zamanında yapılmazsa ortam sağlıklı bir şekilde havalandırılmayacağı için size ve çevreye vereceği zararlar kaçınılmaz olabilir. Bu tip durumlardan kaçınmak için havalandırma sisteminizi uygun bir şekilde temizlemeniz gerekmektedir.

Havalandırma Sistemlerini Neye Göre Tercih Etmelisiniz?

Havalandırma sistemleri tercih edilirken dikkat edilmesi gereken en önemli hususlar, alanın büyüklüğü ve kullanım amacıdır. Banyo gibi nemli ve buharlı ortamların havalandırma sistemlerinde genellikle menfezler kullanılmaktadır. Daha büyük ve geniş alanlar için ise çoğunlukla motorlu ve fanlı havalandırma sistemleri tercih edilmektedir. Uygun fizibilite çalışmaları yapıldıktan sonra en uygun havalandırma sistemini Tekzen mağazalarından ve web sitesinden temin edebilirsiniz.

Üye Girişi Üye Ol Sipariş Takibi
0 Sepetinizde ki Ürün Sayısı
SEPETE GİT