Toplam 54 üründen, 1-32 arası gösteriliyor.

Tost Makineleri


Tost Makinası Modelleri

Tost makinesi; iki metal parçanın menteşe aracılığı ile birleştirilmesiyle arasında tost pişirilen genellikle elektrikli olan mutfak eşyasıdır. Tost makinesi sadece tost için değil kızartma veya pişirme amacıyla da kullanılır. Tekzen tost makinesi konusunda geniş bir yelpaze sunmaktadır. Ayrıca sıklıkla kullandığımız Arzum tost makinesi modelleri de mevcuttur.

Tost Makinesi Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Elektrikli mutfak aletlerin başında gelen tost makineleri günlük hayatımızın vazgeçilmezleri arasında yer alır. Tost makinesi günümüzde sadece tost yapmak için değil aynı zamanda et veya balık ürünlerinin ızgara şeklinde kullanılmasını sağlamaktadırlar. Türk Standart Enstitüsü tarafından onaylanmış Korkmaz gibi markaları tercih etmek büyük kolaylık sağlar. Ayrıca bu markalar 24 aya kadar garanti sağlarlar. Ürünlerin teknik servis destekleri ise birçok yerde mevcuttur.

Tost makinesindeki en önemli parçalar plaklardır. Plaklar seramik, teflon veya demir döküm şeklinde olmalıdır. Seramik teflondan daha sağlıklı bir seçenek olarak görülebilir. Demir döküm plaklar ise daha geç ısınır ama daha lezzetli tatlar hazırlamanızı sağlar. Tekzen mağazalarında çeşitli ürünlerden birine rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Tost Makinesi Nasıl Kullanılır?

Tost makinesi demir veya seramikten oluşan iki plağın arasına yiyeceklerin konulması, pişirilmesi şeklinde kullanılır. Bu plaklar ısıyı eşit şekilde yayarlar. Arzum tost makineleri ergonomik tasarımlara sahip ürünlerdir. Tost makinelerin kapakları 180 derece geriye yatabilen özellikte olmalıdır. Plakların paralel kapanabilen özellikleri olmalıdır. Tost makinelerinin gövdeleri plastik değil çelikten olmalıdır. Çelik yapıları sayesinde uzun yıllar kullanabilirsiniz. Ayrıca kalabalık aileler için kullanılacaksa tost yerleştirme plakları büyük olmalıdır.

Tekzen'den aldığınız ilk tost makinenizi kullanırken ilk önce cihazı düz bir yüzeye yerleştiriniz. Makinenin fişini prize takıp ısınma lambalarının yanıp yapmadığını kontrol edin. Genellikle bütün modellerde olan kırmızı lambanın sönmesini bekleyin. Lamba döndüğünde tost makineniz istediğiniz ısıya geldiğini gösterir. Hazır olan tostunuzu plakların içine koyup plakları bastırın. Ortalama bir tostu yapma süreniz 5-7 dakikalık bir süredir.

Tost Makinesi Nasıl Temizlenir?

Tost makinesiyle lezzetli tostlar yaparken metal alet kullanılmaması gerekir. Çünkü metal aletler plakları çizebilir. Bu çizme sonuncunda ise plaklar yapışmaz özelliğini kaybeder. Ayrıca elektrikli mutfak aletlerinin hepsinde olduğu gibi metaller elektrik çarpmasına neden olabilir. Tost makinesiyle işiniz bittiğinde temizlemek için aceleci davranmayın. Tost makinesinin oda ısısında soğumasına zaman verdikten sonra temizlik yapın.

Korkmaz ve diğer tost makinelerinin ayrılan parçalarından bulaşık makinesinde yıkanabilen varsa bulaşık makinesinde yıkamayı tercih edin. Bulaşık makinesine yerleştirmeden önce kaba artıklarını fırça ile temizledikten sonra koyun. Eğer elde yıkayacaksanız sünger gibi tost makinesini çizmeyecek şekilde yumuşak hareketlerle yıkayın. Eğer çok yapışmış veya kurumuş alıntılar varsa sıcak suyun içine bir kaç damla bulaşık deterjanı damlatıp ayrılan parçalar sıcak suyun içinde bekletin. Fırça veya bez yardımıyla hafifçe ovaladıktan sonra makinenizi kurutup kaldırabilirsiniz.

Tost makinesi hangi parçalardan oluşur?

Arçelik veya diğer tost makinelerinde iki adet rezidans bulunmaktadır. Bu rezidanslar 700-2500 Watt arası güce sahip olabilirler. Termostatla ayarlanan ısı değerlerine göre çalışırlar. İstenilen ısıya geldikten sonra devre dışı kalırlar. Çıkarılabilir plaklar ise üzerine yiyeceklerin konulup yapıldığı yere denilir. Bu plaklar temizlik için kolayca çıkarılabilir olmalıdırlar. Yağın akışını sağlamak için kanallı bir yapıya sahiptirler.

Üye Girişi Üye Ol Sipariş Takibi Canlı Destek
0 Sepetinizde ki Ürün Sayısı
SEPETE GİT