Ürün Kodu: 2929669

Technowell Thd Serisi Ev Tipi Nem Alma Cihazı thd 12

Bu ürün geçici olarak temin edilememektedir.
Ürünümüz stoğa girdiğinde haberdar olmak için önce üye girişi yapmanız gerekmektedir

Ürün Özellikleri

Bu ürün yalnızca internet mağazamızda satılmaktadır

Technowell  THD Serisi Ev Tipi Nem Alma Cihazı  thd 12 

Nem Nedir ?

Hava,  yüksek  miktarda  nitrojen,  oksijen,  karbon  ve  su  buharından  meydana  gelmektedir.  Standart oda sıcaklıklarında bulunan buhar halindeki su miktarı 1 m³ birim hacimde sadece birkaç gramdır. Uluslarası Standart Atmosfer (ISA) şartlarında, yani deniz seviyesinde, +15°C sıcaklıkta ve 1 bar basınç altında 1,226 kg kadardır.

Atmosferik  hava  belirli  bir  miktarda  su  içerebilir.  Dolayısıyla  taşıyabileceği  maksimum  su  buharı  miktarı  bulunduğu  koşullara  göre  artıp  azalmakla  beraber  bellidir.  Eğer  bu  miktarın  üzerinde  su  içerirse,  fiziksel  olarak  bu  suyu  taşıyamayacağı  için  fazla  olan  su  yoğuşmaya  başlar.  Bu  hava  doymuş  hava  olarak  adlandırılır.  Bu  da  bu  şartlardaki  havanın  %100  bağıl  neme ulaştığının göstergesidir.

Doymuş  havanın  taşıyabileceği  maksimum  su  buharı  miktarı,  içinde  bulunduğu  sıcaklığa  göre farklılık göstermektedir. Hava ısıtıldığında tutabileceği su miktarı artar, soğutulduğunda ise azalır.


Yaklaşık olarak

0°C ve 1 m³ doymuş hava içerisinde 4 gram su bulunur

25°C ve 1 m³ doymuş hava içerisinde ise 24 gram su bulunur

Buzdolabından çıkarılan su şişesi üzerindeki su damlacıklarının sebebi budur. Soğuk yüzeye değen  hava,  içinde  bulunan  suyu  yüzeye  bırakır.  Yazın  çalıştırılan  klimaların  dışarıya  su  boşaltmasının sebebi de budur. Klimanın bulunduğu ortam soğutulduğu için içeride bulunan nem, klima içerisinden geçerken içinde bulunan fazla suyu drenaj tavasına bırakır.Bağıl Nem Nedir?

Bir  ortamın  bağıl  nemi,  havanın  içerisinde  bulunan  mevcut  su  buharı  ile  aynı  sıcaklıktaki  doymuş havanın içerisinde bulunan su buharının arasındaki orandır. Bu oran ise yüzde olarak ifade edilir.

Örnek  olarak;  25°C  ve  1  m³  doymuş  hava  içerisinde  ise  24  gram  su  bulunuyorsa,  %50  bağıl  neme sahip bir hava 12 gram su buharı içerir.

Rutubet hissi ise havada bulunan su buharı miktarına göre değil, bağıl neme bağlıdır. İçerisinde aynı miktarda su buharı bulunan havanın farklı sıcaklıklardaki bağıl nemi farklıdır.Neden Nem Alma İhtiyacı Duyuyoruz?

Sel, su hasarı görmüş binalar, inşaat işleri, üretim prosesleri, yüzme havuzları, nemli alanlar, değerli eşya muhafazası, ilaç ve gıda fabrikaları ve insan konforunun sağlanması gibi bir çok alanda nem alma prosesine ihtiyaç duyulmaktadır. Ortamda bulunan havadaki nem miktarına ek olarak, ortamda bulunan insanlardan solunum yoluyla, mutfak ya da banyondan gelen su buharı ile, üretim prosesleri ya da depolanan ürünlerden gelen nem katılımı ile daha da yükselir. Dolayısıyla nem alma işlemine duyulan ihtiyaç daha da artar.


Aşağıda nem alma ihtiyacı olduğunun göstergesi olan bazı durumlar sıralanmıştır.

• Mantar ve küf oluşumu

• Mikroorganizma ve bakteriyel faaliyetlerin artışı

• Elektronik cihazların çalışamaz duruma gelmesi

• Korozyon• Binalarda meydana gelen tahribat

• Ürünlerde ya da eşyalarda nemden dolayı oluşan hasarlar

• Nemli iç atmosfere bağlı olarak meydana gelen konforsuzluk ve rahatsızlıklar


Metallerde yüksek nem seviyelerinde paslanma meydana gelir. Buna bağlı olarak, değerli eski araçlar, eşyalar ya da silah koleksiyonları nem alma sistemleri ile korunur. Rutubetli banyolarda ya da yaşam alanlarında küf ve mantar oluşabilir. Bazı tıbbi malzemeler veya gıda malzemeleri rutubetli ortamda hızlıca bozulur. Selden dolayı ortaya çıkan hasarlar kolay bir şekilde bu sistemler sayesinde ortadan kaldırılabilir. Mantar ve küften dolayı istenmeyen kokular giderilebilir. Yeni yapılan binalar ise daha çabuk kullanılabilir duruma getirilebilir.


4Düşük Bağıl Nem Nasıl Elde Edilir?

Sıcak  hava  soğuk  havaya  oranla  daha  fazla  nem  tutabilir.  Geçmiş  yıllar  boyunca  bağıl  nemi  azaltmak  amacıyla bu prensipten yararlanılmıştır. Bu yönteme göre   taze   hava   odaya   alınır   ve  daha   fazla   su   tutabilmesi  için  ısıtılır.  Daha  sonra  odadaki  ısınmış  hava  dışarıya  atılır.  Bağıl  nem  istenilen  değerlere  ulaşana kadar bu yöntem uygulanır. Nem Alma Yöntemleri Nelerdir? Ortamda  bulunan  fazla  su  buharının  ortadan  kaldırılması  için  ağırlıklı  olarak  iki  yöntem  uygulanır

• Soğutmalı Nem Alma Yöntemi

• Rotorlu Nem Alma Yöntemi


Her  iki  yöntemin  de  bir  çok  artısı  ve  uygulama  şekli  bulunur.  Prosesin  özelliklerine  göre  bir  tanesi seçilerek nem alma işlemi uygulanır.


Soğutmalı Nem Alma Cihazı Nasıl Çalışır?

Nem alma sistemlerinin temel prensibi gereğince ortamın kapalı olduğu kabulü yapılır. Çok az miktarda havanın odaya girişine izin verilebilir. Böylece ortam havası sürekli olarak nem alma cihazı içerisinden geçerek yoğuşan su bir su tankında biriktirilir.Nem  alma  cihazı,  soğutma  çevrimi  ile  çalışan  bir  cihazdır.  Soğutulmuş  bir  yüzeyle  temas  eden  hava,  termodinamik  ve  fiziksel  özelliği  gereğince  içerisinde  bulunan  fazla  suyu  bu  yüzeyde bırakır. Temel olarak, fan vasıtası ile bağıl nemi yüksek olan ortam havası emilir ve yüzeyi soğuk olan evaporatörden geçirilerek içerisindeki bir miktar suyun yoğuşması sağlanır. İçerisindeki nemi bırakan  havanın  mutlak  nem  değeri  düşer,  ancak  soğutulduğundan  dolayı  bağıl  nemi  hala  yüksektir. Daha sonra kondense üzerinden geçen havanın sıcaklığı yükselir, bağıl nem oranı düşer. Ancak bu yöntemde görüldüğü gibi ısıtılan havanın dışarı atılması çok büyük miktarda enerji kaybı demektir. Aynı zamanda ekonomik de değildir. Özellikle dış hava şartlarının mevsimsel olarak değişmesi prosesin uzamasına sebep olacaktır. Yüksek enerji tüketimi ve maliyetleri, ısıtma ve havalandırma yerine nem alma sistemlerinin yaygınlaşmasına sebep olmuştur.Yoğuşan Su Nasıl Tahliye Edilir?

Soğutmalı nem alma cihazlarına genellikle su tankı ya da suyun dışarıya atıldığı bir drenaj hortumu  bulunur.  Su  tankının  taşmaması  için  bütün  cihazlarda  otomatik  kapanma  ve  otomatik uyarı sistemi mevcuttur.


İdeal Konfor için Gerekli Nem Değerleri

İnsanlar için ideal konfor ve iç hava kalitesi ile ilgili optimum nem değerleri hesaplanırken metabolizma  aktivitesi  ve  hava  hızı  gibi  bazı  değerlere  de  dikkat  edilir.  Özellikle  astım  hastaları  ve  kalp  hastaları  sağlıklı  bir  insana  göre  kalitesiz  sıcaklık  ve  nem  değerine  sahip  ortamlardan  çok  daha  hızlı  etkilenirler. Ek  olarak,  çoğu  bakteri,  virüs  ve  diğer  mikroorganizmaların  üremesi  ve  çoğalması  için  gerekli olan  optimum  nem  ve  sıcaklık  değeri insan yaşamını olumsuz etkiler

Yorumlar

Taksit Seçenekleri

İade ve Değişim Koşulları

İade ve Değişim İşlemleri


Satın aldığınız ürün / ürünlere ilişkin teslimatın yapıldığı tarihten itibaren 30 gün içerisinde iade talebinde bulunabilirsiniz.


ADIM ADIM KOLAY İADE SÜRECİ 


    1-) Üye girişi yaptıktan sonra, hesabım sayfasına gel " siparişlerim " menüsüne gir ve iade etmek istediğin siparişin yanındaki "iade et" butonuna tıklayın

    2-) Adres bilgilerini onaylayın

    3-) İade / Değişim yapmak istediğiniz ürün / ürünleri seçin

    4- ) Ürünün iade nedenini seçerek kısaca iade nedenini açıkladıktan sonra formu kaydedin.

    5-) İade talebini en kısa süre içerisinde müşteri hizmetleri ekibimiz tarafından incelenecek ve hem size gönderilecek SMS mesajları hem de iade takibi sayfamızı kullanarak talebiniz ile ilgili         gelişmelerden  haberdar  olabileceksiniz.

    6-) Talebiniz ekibimiz tarafından onaylandıktan sonra ürünü göndermeniz gereken iade adresi veya iade gönderi kodu size gönderilecektir.

    7-) İade adresine geri gönderdiğiniz ürünün iadeye uygunluğu kontrol edilerek herhangi bir sorun görülmediği taktirde iade işleminiz tamamlanacaktır. Aksi durumda ürün / ürünler adresinize geri           gönderilecektir.

        

    İade ve Değişim Hakkında Bilmeniz Gerekenler


  • İadeler mutlak surette orijinal kutu/ambalajı ve faturası ile birlikte yapılmalıdır.
  • Bütün standart aksesuarları hasarsız ve tam olarak orijinal paketleri ile birlikte gönderilmelidir.
  • Demonte olarak gönderilen ürünlerin kurulumu yapıldıktan sonra değişim ve iade kapsamına girmemektedir.
  • Kurulum gerektiren ürünler mutlaka yetkili servis tarafından açılmalı ve kurulumu yapılmalıdır. Yetkili servis dışında açılan ürünler garanti ve iade kapsamı dışında kalabilir. Servis kurulumu esnasında üründe sorun tespit edilirse tutanak ile değişim/iade işlemleri yapılabilir
  • Hediye verilen promosyonlu, kampanyalı ürünler de orijinal paketleri ile birlikte gönderilmelidir.
  • Tüketicinin özel istekleri veya açıkça onun kişisel ihtiyaçları doğrultusunda hazırlanan, niteliği itibariyle geri gönderilmeye elverişli olmayan, çabuk bozulma tehlikesi olan veya son kullanma tarihi geçme ihtimali olan ürünler iade edilemez.
  • Her türlü Kozmetik Ürünler, ve Kişisel Bakım Ürünleri, her türlü Elektronik ürünlerin ve Kırtasiye sarf malzemelerin ancak ambalajları açılmamış olması şartı ile iadesi kabul edilir. Ambalajı açılan / kullanımı gerçekleşen elektronik ürünlerin iadesi / değişimi için yetkili servis raporu alınması gereklidir.
  • Satın aldığınız ürünün arızalanması durumunda fatura ve garanti belgesi ile ürünün servisine doğrudan başvuruda bulunabilirsiniz. Ürünün
    garanti süresi boyunca teknik servislerden ücretsiz destek alabilirsiniz.    

İlginizi Çekebilir


Technowell Thd Serisi Ev Tipi Nem Alma Cihazı thd 12

Bu ürün geçici olarak temin edilememektedir.
Üye Girişi Üye Ol Sipariş Takibi Canlı Destek
0 Sepetinizde ki Ürün Sayısı
SEPETE GİT