Ürün Kodu: 2494228

Zenfidan Yediveren Çilek, 25 Adet

En geç 6 Nisan Pazartesi günü kargoda. Bayram ve resmi tatillerde kargo firmaları hizmet vermediğinden siparişiniz tatil sonrasında sevk edilecektir.
141,90 TL  (KDV Dahil)
15,77 TL x 9 Ay

Ürün Özellikleri

Bu ürün yalnızca internet mağazamızda satılmaktadır

Zenfidan Albion Yediveren Çilek, 25 Adet


 Çilek yüzeysel kök yapan otsu bir bitkidir.

 Kökler iyi drene edillmiş (süzek) topraklarda  60-70 cm' yekadar iner.

 Ağır topraklarda ise kökler yatay büyür.  

 Çilekte çiçekler salkım şeklindedir.

 Yediveren çilek meyve aroması Türkiye de yetiştirilençeşitler arasında en iyi olandır.

 Balkonda, saksıda bahçenizde yetiştirebilirsiniz.

1000 m2 ye 4000 ile 5000 adet çilek fidesi dikimi yapılır.


ÇİLEK YETİŞTİRİCİLİĞİ

Üzümsü meyveler grubuna girentürlerden en önemlisidir. Çilek meyvesi gerçek bir meyve olmayıpyenen kısmı 40-60 kadar pistilin birleştiği çiçektablasıdır. Çilek yüzeysel kök yapan otsu bir bitkidir.Kökler iyidrene edillmiş (süzek)topraklarda  60-70 cm' ye kadariner.Ağır topraklarda ise kökler yatay büyür. Çileğin kök gövdesi ya dataç kısmı : çok kısalmış bir gövdedir. Çilek yaprakları 2/5 düzeninde spiralolarak dizilmiştir.İlkbaharda havalar ısınınca patlayan embriyonik yapraklar2-3 hafta sonra tam büyüklüğe erişir.Her yaprağın 1-3 ay ömrü vardır. Kollar(stolonlar)yaz boyunca  yeni yaprakların koltuklarındaki tomurcuklarındanoluşarak gelişirler. Çilekte çiçekler salkım şeklindedir.Buna değişmiş gövdededenilebilir. Çilekte iyi tozlanma gereklidir. Tozlanmadan sonra meyve genelde30-35 günde olgunlaşır.


ÇİLEĞİN GÜN UZUNLUĞUNADUYARLILIĞI  

Çilekte kısa günde çiçekgözleri, uzun günde kol gelişimi olur.Bu sebeple çilekte verim ile gün uzunluğuilgilidir.Bu sebeple bir bölgeye uyan çeşit,diğer bölgeye uymayabilir. Çiçekgözü oluşumunda gün uzunluğu ile sıcaklık ilişkisi ve çeşit özelliğibağlantılıdır.  


ÇİLEK BİTKİSİNDE SOĞUKLANMAİHTİYACI  

Soğuklamanın verim üzerineetkisi tartışmalı olmakla birlikte, kalite üzerine olumlu etkisi olduğukesindir.Çileklerin soğuklama ihtiyacı 400-500 saat olarakbelirlenmiştir. 


AÇIKTA ÇİLEK YETİŞTİRİCİLİĞİ

Çilek -10 oC ‘ye kadaryetiştirilebilir. Daha soğuk bölgelerde bitkilerin saman ,kuru  yaprakgibi materyalle örtülerekdondan korunması gerekir. Çilek yetiştiriciliği içinen uygun toprak ; süzek, kumlu-tınlı  ve hafif topraklardır. Kirecifazla topraklar çilek için uygun değildir. Toprak  PH’ sı 7.0 - 7.5 olan topraklarda önemli bir problem yaratmamaktadır.

Çilek , toprak kökenlimantarsal hastalıklara karşı duyarlı olduğu için dikim yapılacağı toprağın buhastalıklardan ve nematod yönünden temiz olması gerekir. Bunun için bir öncekimevsimde buğday, arpa gibi tahıl ekilmiş araziler tercih edilmelidir. Böyletopraklar bulunmadığı taktirde toprak metilbromit  ,vapam,kloropikrin gibiilaçlarla fümige edilmelidir.

Toprak derin işlendikten sonradekara 3-4 ton çiftlik gübresi atılmalıdır. Ayrıca dekara 30-35 kg kompozegübre verilmelidir.

Büyük arazilerde  karıkpulluğu ile,küçük alanlarda ise  elle 60-70 cm genişliğinde ,20-30 cmyüksekliğinde masuralar açılarak toprak dikime hazır hale getirilir. Çilekyetiştiriciliğinde ilkbahar dikimi ,kış dikimi,yaz dikimi,sonbahar dikimi olmaküzere 4 dikim zamanı vardır.


İlkbahar Dikimi

Kışları soğuk geçen bölgelerdegenellikle  Nisan ayında yapılan bir dikimdir. Bu dikimde frigo fideler veyafidelikte Ocak - Şubat  aylarında sökülmeyip bekletilen fideler kullanılır. Bu fideler Mayıs ve Haziran aylarında az miktarda çiçekaçarak meyve verirler. Bunların esas ürünü 1 yıl sonraki Haziran ayındadır. Bubitkilerin 1 yıl boyunca su ,besin maddesi ihtiyaçları  karşılanmalı vehastalık ve zarlılardan korunmalıdır.


Kış Dikimi

Kışları ılık  geçenyerlerde yapılır. Dekara yaklaşık 8000 adet bitki dikilir. Dikimler fideliktensökülen yavru bitkilerle yapılır. Akdeniz  Bölgesinde kış dikimi için enuygun zaman Ekim 15 - Kasım 15 arasıdır. Ilkbaharda açıkta Mart ortasındanitibaren ürün alınmaya başlanır .Ayrıca alçak ve yüksek tünelleraltında çilek yetiştiriciliği yapılırsa, ,açıkta yetiştiriciliğe göreyaklaşık 15 -30 günlük erkencilik sağlanır. Kış dikiminde fidelerin tutmayüzdeleri yüksektir. Bitkilerin sulanması önemli sorun yaratmaz. Kış dikimininikinci yılında ,teknik ve kültürel önlemlerin iyi alınması ,hastalık,zararlı veyabancı otlarla iyi mücadele edilmesi halinde verim yaz dikimi kadar yüksekolabilir. Dikim sıra üzeri ve sıra arası 25 x 30 cm olmak üzere yapılır.


Yaz Dikimi

Frigo bitkilerde yapılır. Budikim sisteminde verim kış dikimine göre 2-3 kat daha fazladır. Ancak ürün kışdikimine göre biraz geç kalmaktadır. Akdeniz Bölgesinde yaz dikimi için enuygun zaman Temmuz 15 - Ağustos 15 arasıdır.-20 OC ‘den çıkartılan frigofideler  bir gece suda bırakılır. Sonra dikim yapılır. Fideler sıra üzerive sıra arası 30 x 32 cm olarak dikilir. Yazın sulama büyük problem teşkileder. Dekara yaklaşık 6200 adet bitki dikilmektedir. Bütün yaz ve sonbaharaylarında büyümelerine devam eden bitkiler giderek kuvvetlenmekte ve kışa 5-10gövdeli olarak girmektedirler. Böyle bitkiler kış soğuklarınakarşı dayanıklıolmaktadırlar. Tesis edilen bölgeye göre bu bitkiler Şubat -Mart aylarında bolçiçek açar ve meyve vermeye başlar .Akdeniz kıyı kesiminde ürün Haziran- Temmuzayına kadar devam eder . bu dikim sisteminde bir dekarlık alandan ortalama 3-8ton ürün alınmaktadır.

Akdeniz bölgesinde uzunyıllardan beri yapılan araştırmalar yaz dikim sisteminin bütün ötekisistemlerdenüstün olduğunu göstermiştir.


Sonbahar Dikimi

Bu  dikim sistemindefideler ,Eylül-Ekim aylarında fidelikten sökülerek asıl yerlerinedikilmektedir. Meyve erken ,kalite ve verim düşük olmaktadır. Bu dikimsisteminde yetiştiriciliğin ısıtılan sera veya yüksek tünellerde yapılmasıgerekir.


FİDE DİKİMİ

Fideler serin ve nemlihavalarda dikilmelidir. Fide açılan çukurlara tam kök boğazı seviyesindedikilir. Dikimden önce kök (8-10 cm kalacak şekilde ) ,taç tuvaleti (2-3 gençyaprak kalacak şekilde)yapılarak bitkilerin tutma oranı arttırılır. Dikimdensonra cansuyu verilir. Yaz dikiminde bitkiler 15 gün ,günde en az 3 defa olmaküzere çok iyi sulanmalıdır.

Yaz dikiminde dikimden 6-8 günsonra açan çiçekler koparılmalıdır.

 

ÇİLEK BAHÇESİ BAKIMI

Çilek yetiştiriciliği sırasındayabancı otların çıkmaması ,erkenci, temiz ve kaliteli ürün elde etmek içinmasuralar; siyah plastik ,buğday sapı, çam iğneleri gibi örtü materyali ileörtülmelidir (malçlama). Malç olarak en çok kullanılan materyal siyah plastikörtülerdir.

Çilek aşırı suya karşı duyarlıbir bitkidir. Aşırı sulama sonucu sarılık  ve mantari hastalıklar ortayaçıkar. Sulama suyunun tuzluluğu 5.0 milimost ‘ dan fazla olursakullanılmamalıdır. Sulama yöntemleri yağmurlama , karık sulama  ve damlamasulamadır. Damlama sulama kontrollü olduğu için en ideal sulama yöntemidir. Buyöntemin yapılamamadığı yerlerde yağmurlama sulama yapılmalıdır.  En iyigübreleme toprak ve yaprak analizine dayalı olarakyapılandır.Çiçekler açar açmaz dekara 20 kg amonyum sülfat verilir. Gübreleme;çiçekten sonra bir ay aralıklarla dekara 20 kg amonyum sülfat olmak üzere heray yapılmalıdır. Toplam olarak dekara 100-120 kg amonyum sülfat verilir.

Çilek yetiştiriciliğinde koltemizliği verim yönünden önemlidir. Çıkan kollar vakit geçirilmedentemizlenmelidir. Aksi halde verim düşer.


HASTALIK VE ZARARLILARLAMÜCADELE

Çilek hastalıkları kökte,meyvede ve yaprakta görülür . Kök hastalıkları topraktan bulaştığı için toprakfümigasyonu veya sterilizasyonu  şarttır.

Meyve çürüklüğüne karşı meyvetutumundan sonra birkaç defa sistemik mantari ilaçlar atılmalıdır. Meyveçürüklüğünün fazla görüldüğü yerlerde alçak ve yüksek tünellerin ,plastik vecam seraların havalandırılmasına önem verilmelidir. Ayrıca yaz dikimlerindebitkilerin sıra arası ve sıra üzeri mesafeleri geniş tutulmalıdır.

Çilek zararlıları olan kırmızıörümcek ,yaprak bitleri,dana burnu, kadı lokması ile mücadele yapılmalıdır

Yorumlar

Taksit Seçenekleri

İade ve Değişim Koşulları

İade ve Değişim İşlemleri


Satın aldığınız ürün / ürünlere ilişkin teslimatın yapıldığı tarihten itibaren 14 gün içerisinde iade talebinde bulunabilirsiniz.


ADIM ADIM KOLAY İADE SÜRECİ 


    1-) Üye girişi yaptıktan sonra, hesabım sayfasına gel " siparişlerim " menüsüne gir ve iade etmek istediğin siparişin yanındaki "iade et" butonuna tıklayın

    2-) Adres bilgilerini onaylayın

    3-) İade / Değişim yapmak istediğiniz ürün / ürünleri seçin

    4- ) Ürünün iade nedenini seçerek kısaca iade nedenini açıkladıktan sonra formu kaydedin.

    5-) İade talebini en kısa süre içerisinde müşteri hizmetleri ekibimiz tarafından incelenecek ve hem size gönderilecek SMS mesajları hem de iade takibi sayfamızı kullanarak talebiniz ile ilgili         gelişmelerden  haberdar  olabileceksiniz.

    6-) Talebiniz ekibimiz tarafından onaylandıktan sonra ürünü göndermeniz gereken iade adresi veya iade gönderi kodu size gönderilecektir.

    7-) İade adresine geri gönderdiğiniz ürünün iadeye uygunluğu kontrol edilerek herhangi bir sorun görülmediği taktirde iade işleminiz tamamlanacaktır. Aksi durumda ürün / ürünler adresinize geri           gönderilecektir.

        

    İade ve Değişim Hakkında Bilmeniz Gerekenler


  • İadeler mutlak surette orijinal kutu/ambalajı ve faturası ile birlikte yapılmalıdır.
  • Bütün standart aksesuarları hasarsız ve tam olarak orijinal paketleri ile birlikte gönderilmelidir.
  • Demonte olarak gönderilen ürünlerin kurulumu yapıldıktan sonra değişim ve iade kapsamına girmemektedir.
  • Kurulum gerektiren ürünler mutlaka yetkili servis tarafından açılmalı ve kurulumu yapılmalıdır. Yetkili servis dışında açılan ürünler garanti ve iade kapsamı dışında kalabilir. Servis kurulumu esnasında üründe sorun tespit edilirse tutanak ile değişim/iade işlemleri yapılabilir
  • Hediye verilen promosyonlu, kampanyalı ürünler de orijinal paketleri ile birlikte gönderilmelidir.
  • Tüketicinin özel istekleri veya açıkça onun kişisel ihtiyaçları doğrultusunda hazırlanan, niteliği itibariyle geri gönderilmeye elverişli olmayan, çabuk bozulma tehlikesi olan veya son kullanma tarihi geçme ihtimali olan ürünler iade edilemez.
  • Her türlü Kozmetik Ürünler, ve Kişisel Bakım Ürünleri, her türlü Elektronik ürünlerin ve Kırtasiye sarf malzemelerin ancak ambalajları açılmamış olması şartı ile iadesi kabul edilir. Ambalajı açılan / kullanımı gerçekleşen elektronik ürünlerin iadesi / değişimi için yetkili servis raporu alınması gereklidir.
  • Satın aldığınız ürünün arızalanması durumunda fatura ve garanti belgesi ile ürünün servisine doğrudan başvuruda bulunabilirsiniz. Ürünün
    garanti süresi boyunca teknik servislerden ücretsiz destek alabilirsiniz.    

İlginizi Çekebilir


Zenfidan Yediveren Çilek, 25 Adet
 
141,90 TL (KDV Dahil)
15,77 TL x 9 Ay
Üye Girişi Üye Ol Sipariş Takibi Canlı Destek
0 Sepetinizde ki Ürün Sayısı
SEPETE GİT