Toplam 1435 üründen, 1-32 arası gösteriliyor.

Tohumlar


Tohum Çeşitleri

En kaliteli tohum ürünlerine tekzen.com sitesinden ulaşabilirsiniz. Toprak işleri ile uğraşmayı sevenlerin tercih ettiği çiçek tohumu ve sebze tohumları ile yüksek verimlilik elde edebileceksiniz. Bahçe kategorisi altında yer alan geniş ürün yelpazesi ile bahçelerin en güzeli sizin bahçeniz olacak.

Tohum Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Çim tohumu seçiminde öncelikle dikkat etmeniz gereken husus bahçenizdeki kullanım amacıdır. Bahçenize göre en uygun seçeceğiniz tohum modelini hangi alanda kullanacağınıza karar vermek ilk kriteriniz olmalıdır. Çocukların üzerinde oynayabileceği bir alan mı yaratmak istiyorsunuz yoksa sadece güzel bir görüntü oluşturmak mı? Tüm bunları belirledikten sonra ikinci dikkat edeceğiniz nokta tohumun karışımında yer alan maddelerdir.

Tekzen'in satışa sunmuş olduğu tohumlar içeriğindeki muhteviyatı ile sağlıklı tohumlar filizlendirmenize olanak sağlar. Tohum seçimlerinizde dikkat etmeniz gereken bir diğer konu da iklim değerlerinizdir. Bahçelerinizde yetiştirmek istediğiniz tohumlar, bulunduğunuz bölgenin sıcaklık değerlerine uygun tohumlar olmalıdır. İklim değerlerinize uymayan tohumlardan verim alamayacağınızı unutmamalısınız.

Tohum Nasıl Ekilir?

Kullanım amacınıza uygun tohumunuzu aldıktan sonra ekim yapacağınız ortamın sıcaklık değerlerinden de eminseniz tohumunuzu ekme işlemine geçebilirsiniz. Örneğin, papatya tohumu ekimi yapacaksanız çiçek açma mevsiminden yaklaşık olarak 4 ay önce ekim işlemini gerçekleştirmelisiniz. Çiçekler suyu biriktirmeyen geçirgen nitelikteki toprakları severler. Çiçek ekimi yapacağınız toprak şayet su biriktirmeyen geçirgen kalitede bir topraksa tohumunuz çok daha sağlıklı bir şekilde büyüyecektir.

Sebze tohumlarının ekiminde ise önemli olan hangi ayda hangi sebze tohumunu ekeceğinizdir. Bunun sebebi sebzelerin ekim aylarının farklı zaman dilimleri içerisinde gerçekleşmesidir. Ekim alanlarının temizlenmesi, ilaçlama yapılması, günlük sulama işlemlerinin aksatılmadan yürütülmesi genel olarak her sebze tohumu için geçerli uygulamalardır.

Tohum Nasıl Çimlendirilir?

Çiçek tohumu ekildikten sonra doğal olarak herkes tohumun bir an önce çimlenmesini ister. Çiçek tohumlarının kısa sürede çimlenmesi için nemlenmeyi azaltmak birinci kuraldır. Bunu yapmak için saksınızın üzerini kapatarak çimlenme sürecini hızlandırabilirsiniz.

Çim tohumlarının büyümesi ise diğer cins tohumların büyümesinden çok daha kolaydır. Çim, suyu seven bir bitkidir. Bu durumda ekmiş olduğunuz çim tohumlarının topraktan çıkarak uygun olgunluğa erişmesinde sulamanın önemi büyüktür. Eğer yaz ayında iseniz sulama işlemini akşam saatlerinde yapmanız yeterli olacaktır. Kış aylarında ise yağmur bol olduğu için sulama yapmanıza gerek yoktur.

Tohum Nasıl Saklanır?

Aldığınız çim tohumu Tekzen markasının yüksek kalite standartlarına göre tüketicilerle buluşturulmaktadır. Tohumların ilk günkü tazeliğini koruyabilmeleri için onları nasıl saklamanız gerektiğini de bilmelisiniz. Tekzen güvencesi ile aldığınız tohumlarınızı saklamanın 3 altın kuralı vardır. Tohumlarınızı serin, rutubet olmayan ve karanlık ortamlarda saklamalısınız.

Üye Girişi Üye Ol Sipariş Takibi Canlı Destek
0 Sepetinizde ki Ürün Sayısı
SEPETE GİT