Zenfidan Beyaz Çiçekli Keçi Sakalı Fidanı, Saksıda

Ürün Kodu: 2392310

Zenfidan Beyaz Çiçekli Keçi Sakalı Fidanı, Saksıda

En geç 27 Haziran Çarşamba günü kargoda. Bayram ve resmi tatillerde kargo firmaları hizmet vermediğinden siparişiniz tatil sonrasında sevk edilecektir.
33,90 TL (KDV Dahil)
2,82 TL x 12 Ay

Ürün Özellikleri

  • Çiçekler salkım veya bileşik salkım formundadır.
  • Nemli, tınlı topraklarda iyi gelişir.
  • Çiçek rengi beyazdır.
  • Bol ışıklı alanları tercih eder.
  • Meyve kapsül biçiminde ve içerisinde 2–10 adet tohum bulunur.
  • Üretimi ayırma ve çelik ile olur. Yada tohumdan üretim ile gerçekleşir.

Keçi Sakalı Genel Özellikleri

Asya, Avrupa ve Kuzey Amerika’ da doğal olarak yaşayan 100 kadar türü bulunur. Yazın yeşil, çalı formunda olan bitkilerdir.Yaprakları sarmal dizilişli, erselik, beyaz, kırmızı veya sarı renkli olabilir. Çiçekler salkım veya bileşik salkım formundadır. Meyve kapsül biçiminde ve içerisinde 2–10 adet tohum bulunur.


Üretimi
Üretimi ayırma ve çelik ile olur. Ayırma özellikle S. salicifolia ile bazı türlerde uygulanır. İlkbaharda sökülen ana bitkiler dipte bir parça kök içerecek şekilde ayrılarak yeni bitkiler elde edilir. Çelikle üretimde, çelikler değişik zamanlarda ve değişik tiplerde hazırlanır. Çelikle üretimde en kolay yol, ekim-kasım aylarında 15 cm uzunluğunda hazırlanan odun çeliklerinin köklendirilmesi ile olur. Alınan çelikler herhangi bir hormon ile muamele edilmeden açık araziye dikilir. İlkbaharda köklenen çelikler sonbaharda şaşırtılır. Çelikle üretimin ikinci yolu, temmuz ayında o yılki sürgünlerden 5-7,5 cm uzunluğunda hazırlanan yeşil çeliklerle olur. Hazırlanan çelikler hormona batırılmadan soğuk yastıklara dikilir. Çeliklerin üzerleri ayrıca naylonla örtülür. Çelik alınmasından yaklaşık 5 hafta sonra % 100’ e yakın köklenme elde edilir. Köklenen çelikler sonbahar veya ilkbaharda geliştirme yastıklarına şaşırtılır.
Çelikle üretimde üçüncü yol ise, çeliklerin haziran ayında aynı şekilde alınmasıdır. Bu kez alınan çelikler alçak tünellere dikilir. Yine hormon ile muameleye gerek yoktur ve % 100’ e yakın köklenme görülür. Köklenen çelikler yine sonbaharda geliştirme yastıklarına şaşırtılır.

Ekolojik İstekleri
Nemli, tınlı topraklarda iyi gelişir. Bol ışıklı alanları tercih eder.

Peyzajda Kullanımı
Kirli havaya çok dayanıklıdır. Park ve bahçelerde soliter olarak kullanılır. Çiçeklerinden dolayı dekoratif bir görünümü vardır. Bu yüzden de çok tercih edilir.
Çit tesisinde kullanıldıkları gibi çatı, balkon, teras gibi yerlerde de yetiştirmeye uygundur.

Yorumlar

Taksit Seçenekleri

İlginizi Çekebilir


Zenfidan Beyaz Çiçekli Keçi Sakalı Fidanı, Saksıda

 
33,90 TL (KDV Dahil)
2,82 TL x 12 Ay
Üye Girişi Üye Ol Sipariş Takibi Canlı Destek
0 Sepetinizde ki Ürün Sayısı
SEPETE GİT