Toplam 508 üründen, 1-32 arası gösteriliyor.

Ampul


Ampul Modelleri

İç ve dış mekan aydınlatmalarında en sık kullanılan aydınlatma çeşitlerinden birisi ampullerdir. Ampullerin kullanıldığı alana ve ihtiyaç duyulan ışığa göre pek çok farklı çeşitleri bulunmaktır. Floresan ampuller, sarı ampuller, halojen ampuller, led ampuller bunlardan bazılarıdır. Osram çokça tercih edilen markalardandır.

Kullanım Alanına Uygun Ampul Seçimi Nasıl Olmalı?

Ampul seçimi yaparken doğru mekanda doğru ışığın seçilmesi oldukça önemlidir. Ampul çeşitlerinden olan floresan ampuller az enerji harcamasıyla göz dolduran bir ampul çeşididir. Ancak çalışma odası ya da sıklıkla okuma yapılacak bir alanda gözü yormasından dolayı floresan yerine sarı ampul daha sık tercih edilmektedir. Aydınlatmanın değil stilin ön planda olduğu mekanda kullanılacak renkli ampul farklı bir hava katmanıza yardımcı olacaktır.

Enerji tasarrufu sağlayan ampuller ilk zamanlar az parlaklık verirken kullanım süresi uzadıkça daha fazla ışık vermeye başlayacaktır. Bu yüzden sıklıkla kullanılan mekanlarda bu ampullerden kullanılması önerilmektedir. Ampul çeşitlerinden bir diğeri olan halojen ampuller de şık görüntü oluşturulmak istenen mekanlarda tercih edilebilmektedir.

Ampulün Takılması ve Çıkarılması

Yüksek voltaj, ampulün eskimesi ya da bir anda çakan şimşek ampulün patlamasına sebep olabilir. Bu yüzden eski ampulü yenisiyle değiştirme işlemi gerekmektedir. Patlak ampullerde genellikle siyahlaşma olur. Ampul eski tip sarı ampul ise içindeki yayın koptuğu kolaylıkla gözlenebilir. Ampul değiştirirken elektriğin düğmesi kapatılarak işleme başlanır. Sonrasında ampul sola doğru yavaşça çevrilerek çıkarılır.

Eski ampul çıkarıldıktan sonra yenisini takma adımına geçilir. Ampul çeşitlerinden ihtiyacınız olan ampulü paketinden çıkararak duya yerleştirerek bu işlemi tamamlayabilirsiniz. Sökme işleminden farklı olarak ampul saat yönünde çevrilerek takılmaktadır. Ampul çok fazla sıkılmamalıdır.

Ampul Temizliği Nasıl Olmalıdır ?

Ampullerde zamanla toz ve kir birikmektedir. En çabuk kirlenen ampul çeşitlerinden birisi ise mutfaklarda yer alan ampullerdir. Bunlar yağ lekeleriyle kısa zaman içinde kirlenebilmektedir. Aydınlatma verimini artırmak için belli zaman aralıklarında ampul temizliğinin yapılması gerekir.

Ampul temizliği yapılırken ilk önce elektriğin kapalı konuma ve ampulun soğumuş halde olması gerekmektedir. Sonrasında nemli bir bezle ampul hafifçe silinmelidir. Ampulde çok fazla yağ ve kir birikmişse alkolle silme işlemi yapılmalıdır. Son olarak kuruduğundan emin olduğunuz ampulü yavaşça yerine takarak işlemi tamamlayabilirsiniz. Renkli ampuller silinirken renk soldurucu madde kullanmamaya dikkat edilmesi gerekir.

Ampul Fiyatları Nasıl Değişmektedir ?

Ampul fiyatları fonksiyonuna, tarzına, harcadığı enerjiye, rengine ve markasına göre değişmektedir. Genellikle her bütçeye hitap edebilen ampul çeşitlerinden en uygun fiyatlı olanları klasik model ve renkte olan ampullerdir. Mum ampul tarzındaki ampuller de uygun fiyatlı çeşitlerdendir.

Üye Girişi Üye Ol Sipariş Takibi Canlı Destek
0 Sepetinizde ki Ürün Sayısı
SEPETE GİT