Toplam 8 üründen, 1-8 arası gösteriliyor.

Dış Cephe Boya Çeşitleri

Evleri, ofislerin, iş yerlerinin ve diğer tüm binaların dış yüzeyini kaplayan ve görünümü kadar fonksiyonlarıyla da hayatı kolaylaştıran cephe boyaları, Tekzen kalitesiyle beğeninize sunuluyor. Dış ve iç cephe boyası modelleri için en doğru adrestesiniz.

Dış Cephe Boya Çeşitleri Nelerdir?

Dış cephe boyaları her ne kadar markalara göre değişiklik gösterse de genel olarak; akrilik, silikon, yağ bazlı, elastik ve su bazlı cephe boyası gibi farklı şekillerde kategorize edilebilirler. Ayrıca, parlaklıklarına göre de saten, yarı mat ve parlak duvar boyası şeklinde de ayrılabilir.

Kullanıcılar tarafından sıklıkla tercih edilen silikonlu dış cephe boyaları, yüksek su itici özelliğe sahiptir ve bu sayede suyun alt zemine geçişini büyük oranda engeller. Grenli dış cephe boyaları ise yüzeyin enfes alması için uygun özelliktedir.

Dış Cephe Boyası Nasıl Yapılır?

Dış cephe boyası; kullanılacak olan boyanın özelliklerine, hava şartlarına ve yüzey özelliklerine uygun olarak yapılmalıdır. Boyanın yapılacağı hava koşullarının 5-30 °C arası olması gerekir. Çok nemli havalar ve don olduğu zamanlar, cephe boyaları için uygun değildir ve boyamanın verimini düşürebilir.

Boyamaya başlamadan önce yüzey temiz ve pürüzsüz hale getirilmelidir. Eğer gerekliyse astarlama yapılabilir. Dış cephe yüzeyleri için en uygun boyama seçeneği iki kattır. Her bir kat arasında en az dört saat kuruma süresi bırakılmalıdır.

Dış Cephe Boyamanın Püf Noktaları Nelerdir?

Dış cephe boyası yapılırken boyamanın verimliliğini en çok düşüren faktör çatlaklardır. Duvar boyası ne kadar dikkatli yapılırsa yapılsın eğer çatlaklar önceden kapatılmazsa dış cepheniz çatlaklı ve eski bir görünüme sahip olacaktır. Çatlaklar kapatılıp kuruduktan sonra boyamaya geçilmelidir.

Boyanın kalıcı olması ve alt zemini daha rahat kapatabilmesi için alt katmanın mat ve pürüzsüz olması önemlidir. Eğer katman, mat bir hale getirilemiyorsa bir kat daha boyama yapmak gerekebilir. Ayrıca, plastik cephe boyası dahil tüm boyaların nemli yüzeye yapılması küf ve mantar oluşumuna sebep olabilir.

İklime Göre Boya Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Boyalar, farklı özellikleri ile farklı ihtiyaçları karşılarlar. Karadeniz bölgesi gibi yağış oranı yüksek yerlerde boyanızın su itici özelliğinin maksimum derecede olması önemlidir. Fazla güneşe maruz kalan bölgelerde ise boyanızın güneşe dayanıklı olması gerekir aksi takdirde kısa sürede solmalar yaşanabilir.

Üye Girişi Üye Ol Sipariş Takibi Canlı Destek
0 Sepetinizde ki Ürün Sayısı
SEPETE GİT