Toplam 461 üründen, 1-36 arası gösteriliyor.

Çini Karolar


Çini Karolar

Çini sanatı, pişirilmiş bir tür killi topraktan üretilen çeşitli gereçlerin geleneksel motiflerle süslenmesinde kullanılan bir el sanatıdır. Türk mimarisine hakim olan bu sanat, Karahanlılar döneminden günümüze ulaşmıştır. İç ve dış mimaride çini karolar eserleri renklendirmek ve motiflerle bezemek için kullanılır. Çini desenleri, bulunduğu coğrafyaya, ait olduğu milletin kültürüne, pişirilme tekniğine göre değişiklik göstermektedir.

Çini Karo Kullanım Alanları

Çini seramikler, günlük hayatta birbirinden farklı kullanım alanlarıyla karşımıza çıkmaktadır. Bu kullanım alanlarını banyo, ev içi zemin, mutfak ve tezgah arası, balkon ve teraslar, havuz, endüstriyel ve ticari zeminler, dış cephe kaplamaları olarak özetlemek mümkündür. Desenli karo seramikler, geleneksel Türk mimarisinde çoğunlukla cami, medrese, hamam veya saray gibi yapıların duvarlarını ya da tavanlarını süslemek amacıyla kullanılmıştır. Geniş kullanım alanına sahip olan karolar döşeneceği zemine göre farklılık arz etmektedir.

Örneğin; Tekzen online mağazasında kolaylıkla bulabileceğiniz cami çinileri, mihrap çinileri ve ayetli çiniler cami süslemesinde sıkça tercih edilen seramik karo türleridir. Mavinin huzur veren tonları ve kırmızı lale motifleriyle süslü çiniler iç açmaktadır. Bordür karolarla bezenmiş duvar boyunca ilerleyen karoları seyretmeye doyum olmamaktadır.

Karo Taşı Nasıl Döşenir?

Çini fayans döşeme işlemi belli aşamalar gerektirmektedir. İlk olarak taban oluşturulmalıdır. Döşeme işleminin yapılacağı zemine beton veya şap yardımıyla taban oluşturulur. Oluşturulan tabanın kuruması beklenir. İkinci olarak döşeme aşamasına geçilir. Çinilerin alt yüzeyi temiz ve nemli olmalıdır. Bu iyi yapışması için önemlidir. Daha sonra hazırlanan karışım tabana bir tarak veya uygun bir alet yardımıyla yayılır. Karoların yapıştırılacak yüzeyine de yapıştırıcı uygulanır.

Yapıştırıcı uygulanan karolar 1 mm (derz payı) boşluk bırakılarak tabana oturtulur. Oturtulan karonun üzerine baskı uygulanır. Oturtma işlemi karoya zarar vermeyecek bir çekiç ile desteklenir. Bırakılan boşluklar (derzler) spatula kullanılarak sıvı çimento ile doldurulur. Döşeme sonrası boşluklardan taşan fazla çimento nemli bir bez yardımıyla silinir. Döşeme işlemi temizlik sonrası tamamlanmaktadır.

Karodaki Lekeler Nasıl Çıkar?

Kirlenen çini seramikler hoş gözükmez ve temizlemek gerekir. Temizlemeden önce seramiklerin rengi tespit edilmelidir. Koyu renkli seramik yüzeylerin temizlenmesi için asit miktarı az olan basit yüzey temizleyicileri kullanılmalıdır. Tuz ruhu veya kireç çözücü gibi kimyasallar seramiklerin yüzeyindeki derzlerin aşınmasına veya seramiklerin desenlerinin\renklerinin solmasına sebebiyet verebilir. Açık renkli seramiklerin temizliği ise kiri gösterdiği için daha zordur.

Bilhassa sarılaşan beyaz seramikleri tekrar eski haline döndürmek için basit yüzey temizleyicileri yeterli olmayabilir. Bu sebeple temizleme suyuna yüzey temizleyici ve az miktarda çamaşır suyu koyabilirsiniz. Derzleri temizlemek için ise piyasada bulunan özel temizleyicilere rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Özel bir temizleyici kullanmak istemiyorsanız çamaşır suyu yeterli olacaktır. Uygun temizleyici seçimi sonrası seramikleri çizmeyecek kılları yumuşak bir fırça yardımıyla seramikleri ovun. Ardından temiz bir sünger ya da bez ile durulayın.

Porselen Çiniler

Genellikle çiniler inşaat malzemesi olarak kullanılmaktadır. Her ne kadar çoğunlukla bu amaca hizmet etseler de aynı zamanda el yapımı bu sanat eserleri eşsiz bir hediye özelliği taşımaktadır. Birbirinden farklı özgün desenleriyle sevdiklerinize porselen vazo, tabak çeşitli biblolar hediye edebilirsiniz. Geleneksel sanattan haz edenler için ise el dekorlu porselen çiniler Tekzen'de satılmaktadır. Duvarlarınızı süslemek için kullanabileceğiniz çini panolar mükemmel seçim olacaktır.

Üye Girişi Üye Ol Sipariş Takibi Canlı Destek
0 Sepetinizde ki Ürün Sayısı
SEPETE GİT