Zenfidan ŞADOK, ÇİN GREYFURDU Fidanı Tüplü

Ürün Kodu: 2410434

Zenfidan ŞADOK, ÇİN GREYFURDU Fidanı Tüplü

En geç 18 Temmuz Çarşamba günü kargoda. Bayram ve resmi tatillerde kargo firmaları hizmet vermediğinden siparişiniz tatil sonrasında sevk edilecektir.
103,90 TL (KDV Dahil)
8,66 TL x 12 Ay

Ürün Özellikleri

  • Altıntop’a çok benzer, meyve kabuğu daha kalın ve düz yapıdadır.
  • Meyve kabuğu yeşil-sarı arasında bir renge sahip olup, meyve şekli yuvarlak ile armut şekli arasındadır.
  • Ağaçları oldukça büyüktür.
  • Yaprakları oldukça iri, 15-20 cm boyundadır.
  • Sürgün ve meyvelerin üzerinde ince tüyler (hav) bulunur.
  • Çiçekleri oldukça iri ve salkım şeklindedir.
  • Şadok turunçgiller içerisinde en büyük meyveye sahip türdür.
 
 
Şadok, kaba bir altıntop meyvesine benzer. Dilim zarları kalındır ve dilimler kolaylıkla ayrılır. Usare tulumcukları da rahatlıkla birbirinden ayrılabilir. Çekirdekleri iri, yüzeyi dalgalı ve D harfi şeklindedir. Uzak doğuda yetiştiriciliği fazladır. Dünyada Pomelo, Çin greyfurdu ve Shaddock (Şadok) olarak da anılmaktadır. Tüketimi altıntop (greyfurt) gibi değildir. Dilimlerdeki usare tulumcukları tüktilmektedir. Meyve eti sert, 16-18 dilimli, altıntopa göre daha şekerli, daha az ekşi tattadır. Kanatçık kalp şeklindedir Yaprak kanatçık genişliği en büyük olanıdır.
 
 Toprak isteği: Tüm turunçgiller gibi, en iyi bol humuslu, derin, süzek (suyu iyi akıntılı), kumlu-tınlı, tınlı ya da killi-tınlı topraklarda yetişir. 
İklim isteği: En önemli isteği sıcak bir iklim ortamında yetiştirilmesidir. Greyfurt  ağacı yetiştiriciliği yapılan yerde sıcaklıkların -2, -3 derecenin altına düşmemesi iyi olur.
Budama: Şekil ve ürün budamaları uygulanır ve genellikle ağaçlara kase biçimi kazandırılır. Şekil budamasına, ağaçların ürün vermesiyle birlikte başlanır. Turunçgillerde ağaçların budanması ustalık isteyen bir iştir. Bu nedenle budamanın, ağacı iyi tanıyan kişiler tarafından yapılması iyi sonuç verir. Ağaçlarda kurumuş, ezilmiş, hastalanmış, yaralanmış berelenmiş, yaşlanmış dallar kesilip çıkarılmalıdır. Ayrıca obur dalların da ayıklanıp budanması gerekir.
Sulama: Yıllık su gereksinimi de toprak, iklim ve ağacın gelişme durumuna göre, 800-1.200 mm. arasında değişir. Sulama dönemi olan nisan ayı ortası ile ekim ayı ortası arasındaki 7 aylık sürede, havaların çok sıcak ve kurak olduğu zamanlarda ağaçlara 600-700 mm. arasında değişen miktarda suyun verilmesi gerekir.
Sulama yetersiz olursa ağaç su bulabilmek için köklerini yayar; gelişimi yavaşlar, ürünün verimi ve niteliği düşer. Aşırı sulamada kökleri havasız kalacağından, kök çürüklüğü hastalığı oluşur. Gene meyve verimi ve niteliği düşer. Altıntop ağacının sulama zamanının gelip gelmediği, en kolayca şöyle anlaşılır: Ağacın yaprakları akşam saatlerinde güneş batmadan önce solgunluk gösteriyor ve geceleyin canlanıyorsa ağacın sulama zamanı gelmiş demektir. Öğle saatlerinde meydana gelen geçici solgunluğa aldanmamalıdır.
Gübreleme: Şadok ağaçları topraktan yıl boyunca fazla besin kaldırdığından gübreye gereksinimleri çoktur. Ağaçlara, bulunduğu ortama, yaşına ve gelişmesine uygun olan dengeli gübrelemeyi yapmak için bütün bu faktörlerin ortak etkisini ortaya koyan yaprak ve toprak analizleri yapılmalıdır.
Alınacak sonuçlara göre, ağaçlara verilecek azotlupotaslı ve fosfatlı fenni kompoze gübre miktarları saptanır. Ayrıca eksikliği duyuluyorsa magnezyum, demir, mangan ve çinko mineralleri verilir. Greyfurt fidanına , bu mineral gübrelerden başka 2-3 yılda bir iyi yanmış çiftlik gübresi verilmesi de yarar sağlar.

Yorumlar

Taksit Seçenekleri

İlginizi Çekebilir


Zenfidan ŞADOK, ÇİN GREYFURDU Fidanı Tüplü

 
103,90 TL (KDV Dahil)
8,66 TL x 12 Ay
Üye Girişi Üye Ol Sipariş Takibi Canlı Destek
0 Sepetinizde ki Ürün Sayısı
SEPETE GİT