Zenfidan Limon Fidanı YEDİVEREN, +3 Yaş Fidanı Tüplü

Ürün Kodu: 2410442

Zenfidan Limon Fidanı YEDİVEREN, +3 Yaş Fidanı Tüplü

En geç 20 Temmuz Cuma günü kargoda. Bayram ve resmi tatillerde kargo firmaları hizmet vermediğinden siparişiniz tatil sonrasında sevk edilecektir.
57,90 TL (KDV Dahil)
4,82 TL x 12 Ay

Ürün Özellikleri

  • Daha çok ev, balkon teras ve bahçeler için uygun olan bir limon çeşididir.
  • Bütün yıl boyunca çiçek açar ve mevsiminde meyve verir.
  • Ağaç üzerinde meyveler, çiçekler ve tomurcuklar bir arada görülebilir.
  • Meyveleri orta büyüklükte genellikle çekirdeksiz, kabuğu pürüzlü ve kalındır.
  • Soğuklara oldukça hassas bir çeşit olup orta kuvvette ve dağınık bir taç yapar.
 
 
 
LİMON FİDANI YETİŞTİRİCİLİĞİ

GENEL ÖZELLİKLERİ
Yediveren limon fidanı iklim koşulları iyi olduğu sürece çiçeklenme ve meyve vermesi bütün yıl sürer. Meyveleri diğerlimon çeşitlerinden daha iri olmaktadır. Yaprakları turunçgiller arasında en açık renkli olanıdır. Tadı ekşi mayhoştur.
Limon fidanı 3-7 m civarında, orta büyüklükte ağaçlar oluştururlar.
8 metreyi geçenlere de rastlanılabilmektedir.Taç yapıları dağınık olup; zamanla taç yapısı orta sıklığa ulaşır. Genç sürgünlerinde köşeli dal oluşumu çok belirgin bir özelliktir. Limon fidanı yapraklarının rengi, diğer birçok turunçgile göre daha açık yeşildir. Yaprakları orta boyda olup yaklaşık 10 cm 'dir. Limon fidanın da kanatçıklar iz şeklindedir.Dişi organ kısırlığı çok rastlanan bir özelliktir.Meyveleri 7-10 dilimlidir.
Limonlarda meyve şeklinin genelde yuvarlak ve silindirik olmasının yanında; stil yanında "meme" adı verilen bir çıkıntı bulunmaktadır.
 İklim koşulları iyi oldukça, limonlarda çiçeklenme ve meyve verme eğilimi bütün yıl boyunca sürer. Buna yediverenlik özelliği adı verilir ve bu duruma sık rastlanır. Yediverenlik özelliği çevre koşullarına çabuk tepki vermekten kaynaklandığı gibi; bu özellik genetik olarak ta vardır.
 Limon bölgemizde; genel bir ifadeyle nisan ayında çiçek açar.
Çeşit özelliğine göre değişmekle birlikte olgunlaşma periyodu ekim-ocak ayları arasında dağılım göstermektedir. Limon fidanları 3 yaşa ulaştıktan sonra meyve verimi sağlamaktadır.

İKLİM ŞARTLARI
Sıcaklığın 0°C ın altına düşmediği ve sert rüzgarların olmadığı yerlerde rahatlıkla yetiştirebilirsiniz. Dış mekan için uygun bölgeler Akdeniz ve Ege bölgeleridir.

Toprak İstekleri
Uygun toprak çeşitleri; hafif ve orta ağır yapılı, iyi drene olabilen, gevşek ve iyi havalanabilen, kumlu, kumlu-tınlı, tınlı, killi-tınlı topraklardır.
Su İstekleri
Yıllık 800 mm den fazla yağış alan bölgelerde sulama yapmanıza gerek yoktur. Az yağış alan bölgelerde ise bitki ihtiyacına göre sulamanızı tavsiye ederiz.
Budama
Limon fidanından meyveleri rahat toplayabilmek için şekil budaması yapabilirsiniz. Limon fidanına sık sık budama yapmanıza gerek yoktur. Yıpranmış, kırılmış dalları keskin bahçe makasıyla kesin.
Gübreleme
2-3 ayda bir iyi yanmış çiftlik gübresi vermenizi tavsiye ederiz.


Yorumlar

Taksit Seçenekleri

İlginizi Çekebilir


Zenfidan Limon Fidanı YEDİVEREN, +3 Yaş Fidanı Tüplü

 
57,90 TL (KDV Dahil)
4,82 TL x 12 Ay
Üye Girişi Üye Ol Sipariş Takibi Canlı Destek
0 Sepetinizde ki Ürün Sayısı
SEPETE GİT