Zenfidan ÇİN TURUNCU Fidanı Tüplü

Ürün Kodu: 2410439

Zenfidan ÇİN TURUNCU Fidanı Tüplü

En geç 18 Temmuz Çarşamba günü kargoda. Bayram ve resmi tatillerde kargo firmaları hizmet vermediğinden siparişiniz tatil sonrasında sevk edilecektir.
51,90 TL (KDV Dahil)
4,32 TL x 12 Ay

Ürün Özellikleri

  • İlkbaharda çok miktarda çiçek açan ve bol hoş kokular saçan bir turunçgil çeşididir.
  • Meyvesi mandalinadan daha küçük kendine has aromalı ve lezzetlidir.
  • Diğer turunçgil çeşitleri gibi dış mekanda da, aynı anda ev içinde orta boy saksılarda rahatlıkla gelişim gösteren bir bitkidir.
 
 
ÇİN TURUNCU YETİŞTİRİCİLİĞİ

Ilıman iklime sahip bütün memleketlerde kültür şekilleri yetiştirilen, yaprak dökmeyen, mandalina çeşididir. Ege, Akdeniz ve Doğu Karadeniz Bölgelerinde yetiştiriciliğe uygundur.

Toprak İsteği: Tüm turunçgiller gibi en iyi, bol humuslu, derin, süzek (suyu iyi akıntılı), kumlu-tınlı, tınlı ya da killi-tınlı topraklarda yetişir. İyice derine inen köklerinin oksijen gereksinimi fazla olduğundan, kesinlikle ağır topraklarda yetiştirilmemelidir. Taban suyunun da genelde toprak yüzeyinden 1,5 m kadar altta olması istenir; aksi takdirde toprakta iyi bir drenaj yapılması gerekir. Toprağın kireç oranına karşı da duyarlı olan çin turuncu ağaçları için en uygun toprak pH'sı 5,5-6 olmalıdır. Dikimden önce arazinin toprağı, mutlaka analiz ettirilmelidir. Toprak havalanan-süzek bir karakter taşımalıdır.
Toprak işleme; tüm turunçgiller gibi çok derinlere inen kökleri vardır ama, köklerinin %90'ı, 0-90 cm derinlikteki yüzlek topraklardadır. Bu nedenle toprak işlemesi 10 cm derinliğe kadar yapılmalı ve ağacın köklerine zarar verilmemelidir. Bahçemizin yılda 4 kez, ilkbahar ve yaz mevsimlerinde 15-20 gün aralarla çapalanması yeterli ve yararlı olacaktır. Yabani ot temizliği, böyle çapalamalarla olabileceği gibi, herbisit (ot öldürücü) ilaçlarla da yapılabilir.

İklim İsteği: Çin turuncu ağaçlarının da en önemli isteği sıcak bir ortamda yetiştirilmektir. Bu ağacın yetiştiriciliğinin yapıldığı yerde sıcaklıklar -3, -4 derecenin altına düşmemelidir. -9, -10 derecenin altına düşen sıcaklıklarda donup ölebilir. Dayanamayacağı en yüksek sıcaklıklar ise, 45 derece ve üzeridir. Çin turuncua ağaçlarının gelişmesi 12, 13 derece sıcaklıkta başlar; 25-31 dereceler, gelişmenin en hızlı olduğu sıcaklıktır ve 37-39 derecelerde ağaçların gelişmesi durur. Meyve bağlamaları için en uygun sıcaklık 21 derecedir. Soğuk ve sıcak olarak sert esen rüzgarlar mandalina ağaçlarını kötü yönde etkilediğinden, bulundukları yerde hakim esen rüzgarlara karşı rüzgar kıranlar kurulmalıdır. Düşük nem oranlı hava, ağacın gelişimini ve meyve verimini kötü yönde etkilemektedir.
 
Su İstekleri
Yıllık 800 mm den fazla yağış alan bölgelerde sulama yapmanıza gerek yoktur. Az yağış alan bölgelerde ise bitki ihtiyacına göre sulamanızı tavsiye ederiz.
Budama
Meyveleri rahat toplayabilmek için şekil budaması yapabilirsiniz. Sık sık budama yapmanıza gerek yoktur. Yıpranmış, kırılmış dalları keskin bahçe makasıyla kesin.
Gübreleme
2-3 ayda bir iyi yanmış çiftlik gübresi vermenizi tavsiye ederiz.


Yorumlar

Taksit Seçenekleri

İlginizi Çekebilir


Zenfidan ÇİN TURUNCU Fidanı Tüplü

 
51,90 TL (KDV Dahil)
4,32 TL x 12 Ay
Üye Girişi Üye Ol Sipariş Takibi Canlı Destek
0 Sepetinizde ki Ürün Sayısı
SEPETE GİT