Ürün Kodu: 2350438

Zenfidan Antoryum Bitkisi, 40-60 cm

En geç 25 Ocak Cuma günü kargoda. Bayram ve resmi tatillerde kargo firmaları hizmet vermediğinden siparişiniz tatil sonrasında sevk edilecektir.
64,90 TL  (KDV Dahil)
7,21 TL x 9 Ay

Ürün Özellikleri

Antoryum Saksı Bakımı

Antoryum birçok tropikal bitkiden, hatta devetabanından bile daha uyumludur; bir parça güneş görmek şartıyla bütün yıl kesintisiz çiçek açabilir.

Antoryum Nasıl Bir Ortamda Yetiştirilir?

Doğuya bakan pencere önü, pencere tülünden filtrelenerek gelen sabah güneşi, ortamın nemli ve havadar olması, Antoryum’un en sevdiği ortam gereksinimleridir. 15 dereceden serin veya 25 dereceden sıcak günlerde, bitkinizi ev içi hava cereyanından korumalısınız.

Antoryum Hangi Sıcaklığı Sever?

Gece en düşük 20 derecede, gündüz en yüksek 28 derecede Antoryum’un büyümesi daha hızlı olur. Daha serinde, ısı düştükçe gelişimleri yavaşlar. Kışın iyi ısıtılmayan evlerde, güneş alması şartıyla ve ısı 10 derecenin altına uzun süre düşmezse, yavaş da olsa büyümeye devam eder. Sıfırın altı soğuklar bitkinin ölmesine sebep olur. 32 derece üstünde sıcaklarda yapraklarda ve çiçeklerde bozulmalar olabilir; buna önlem için sıcaklık arttıkça nemin de bolca artması şarttır.

Antoryum’un Nemini Nasıl Devamlı Koruyabiliriz?

Büyük bir tepsiye çok sayıda büyük çakıl taşları konulur. Çakıl taşlarını aşmayacak seviyede su doldurulur ve saksı bunun üstüne konur. Saksının dibi suya temas etmemelidir. Çakıl taşlarının yarı yarıya suda olması sıcaklığa göre buharlaşmaları için otomatik bir cihaz gibi iş görür. Antoryum yapraklarına arada sırada (25 derece üstü sıcaklıklarda ve her öğleden sonra) su püskürtülmelidir. Daha profesyonelce ve daha hızlı Antoryum yetiştirmek istiyorsanız, bulunduğu yerin havasının nemliliğini bütün gün en az %85 oranında olmasını sağlayın ve bir vantilatörle odada esinti oluşturun.
Antoryum Güneş İster Mi?

Antoryum güneş görmeden çiçek açamaz. Antoryumlar günde 4 saat kadar güneş almalıdır ama direkt güneş onlara zarar vereceğinden, güneş pencere tülünden süzülüp bitkiye ulaşmalıdır. Filtrelenmiş güneş çiçeklere zarar vermez; bir çiçek birkaç hafta (iki ay kadar hiç solmadan) dayanabilir. Antoryum’unuz yeterince güneş alırsa ve toprağının besleyiciliği iyi ise, bu şartlarda büyümesi hızlanır, çiçekleri büyük olur ve asla çiçeksiz kalmaz. Kasım sonu – şubat sonu arası dönemde güneş her zaman direkt gelmelidir. Antoryum’u birkaç yılda bir dinlendirmek iyi olur. 8 – 10 derece serin, güneş almayan aydınlık bir odada kasım ortasından ocak ortasına kadar dinlendirebilirsiniz. Bu dönemde sulama toprak beşte üç oranda kuruduğu zaman yapılmalı. Antoryum, havadar ve doğal organik besleyicilerce zenginleştirilmiş toprak ister. Humuslu, yaprak çürüntülü, ağaç kabuklarının ve dalların çürümüş parçaları ile karışık iyi bahçe toprağı, ponza taşı ve biraz da çürümüş sığır gübresi, Antoryumlar için en iyi toprak karışımı olur. (Örnek bir toprak karışımı: 2 ölçü iyi bahçe toprağı + 2 ölçü ponza taşı + 1 ölçü sığır gübresi + 1 ölçü yaprak çürüntüsü + 1 ölçü kestane toprağı) Ponza taşı ve kestane toprağı fidanlıklardan bulunabilir. Ponza taşı köklere havadar ortam sağlamak için gereklidir. Perlit bunun yerini tutamaz. Eğer iyi kalitede hazır toprak alacaksanız, buna dörtte bir oranında ponza taşı ekleseniz çok daha iyi olur.
Antoryum’un Toprak Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Antoryum’un kökleri çoğalmadıkça saksı değiştirmek gerekmez, ancak 3 yılda bir nisan ayında toprağı değiştirmeniz gerekir. Organik maddelerce zengin bir toprakta yetişiyorsa, Antoryum için ilk iki yıl hiç ekstra besin gerekmez. Üçüncü yıl mayısta başlayarak ekim ayına kadar orkide besininden ayda bir verebilirsiniz. Sonraki yıl nisanda toprağı yenilemeniz şarttır.

Bunun haricinde, yapraktan besin vermeniz iyi olur. Antoryumlar doğal ortamlarında yapraklarıyla çeşitli besin ve mineralleri alırlar ve yapraklarında depolarlar. Yapraktan besleme bu yüzden faydalı bir takviye olur. Ayrıca beğenmediğiniz yaprakları kesmeyin. Sararsalar bile çürümedikçe kesilmemeli, kendiliğinden düşmesini beklemelisiniz.

Orkide besinini dozajı biraz azaltılmış olarak vermelisiniz. Fakat yaprakları ıslatmadan, bir defalık sprey ile püskürtmeyle zerrelerin yapraklara ve saplara konmaları yeterlidir. Antoryumunuz hızlı büyümüyorsa haftada bir yapın daha fazla yapmayın. Aynı anda hem topraktan hem de yapraktan besin verebilirsiniz, bir zararı olmaz.

Canlılığını kaybeden çiçekleri tohum oluşturmaya yönelirse, hemen sap ucundan kesin atın yoksa bitkinin gelişimini yavaşlatır. Sapı kesmeyin, kendiliğinden kurusun.
Antoryum’un Sulaması Nasıl Yapılmalıdır?

Kireçsiz (pH derecesi nötr olan) ve oda sıcaklığında su ile sulamalısınız. Elinizle dokunduğunuzda toprağın nemliliğinin gittiğini fark ederseniz tekrar sulayın. Ne sıklıkta sulayacağınızı böyle ayarlamalısınız. Serinde dinlenme zamanlarında toprak yarı yarıya kuruyunca sulayın. Her bitkide olduğu gibi Antoryum’da da saksı dışına sızan suyu toprak geri emmemelidir. Sulama dengesinin fazla altında kalırsanız yapraklarda ve köklerde ciddi zararlar oluşur. Aşırıya kaçarsanız bu sefer yapraklarda sağlık kaybı, sararma ve köklerde çürüme olabilir.

Yorumlar

Taksit Seçenekleri

İade ve Değişim Koşulları

İade ve Değişim İşlemleri


Satın aldığınız ürün / ürünlere ilişkin teslimatın yapıldığı tarihten itibaren 14 gün içerisinde iade talebinde bulunabilirsiniz.


ADIM ADIM KOLAY İADE SÜRECİ 


    1-) Üye girişi yaptıktan sonra, hesabım sayfasına gel " siparişlerim " menüsüne gir ve iade etmek istediğin siparişin yanındaki "iade et" butonuna tıklayın

    2-) Adres bilgilerini onaylayın

    3-) İade / Değişim yapmak istediğiniz ürün / ürünleri seçin

    4- ) Ürünün iade nedenini seçerek kısaca iade nedenini açıkladıktan sonra formu kaydedin.

    5-) İade talebini en kısa süre içerisinde müşteri hizmetleri ekibimiz tarafından incelenecek ve hem size gönderilecek SMS mesajları hem de iade takibi sayfamızı kullanarak talebiniz ile ilgili         gelişmelerden  haberdar  olabileceksiniz.

    6-) Talebiniz ekibimiz tarafından onaylandıktan sonra ürünü göndermeniz gereken iade adresi veya iade gönderi kodu size gönderilecektir.

    7-) İade adresine geri gönderdiğiniz ürünün iadeye uygunluğu kontrol edilerek herhangi bir sorun görülmediği taktirde iade işleminiz tamamlanacaktır. Aksi durumda ürün / ürünler adresinize geri           gönderilecektir.

        

    İade ve Değişim Hakkında Bilmeniz Gerekenler


  • İadeler mutlak surette orijinal kutu/ambalajı ve faturası ile birlikte yapılmalıdır.
  • Bütün standart aksesuarları hasarsız ve tam olarak orijinal paketleri ile birlikte gönderilmelidir.
  • Demonte olarak gönderilen ürünlerin kurulumu yapıldıktan sonra değişim ve iade kapsamına girmemektedir.
  • Kurulum gerektiren ürünler mutlaka yetkili servis tarafından açılmalı ve kurulumu yapılmalıdır. Yetkili servis dışında açılan ürünler garanti ve iade kapsamı dışında kalabilir. Servis kurulumu esnasında üründe sorun tespit edilirse tutanak ile değişim/iade işlemleri yapılabilir
  • Hediye verilen promosyonlu, kampanyalı ürünler de orijinal paketleri ile birlikte gönderilmelidir.
  • Tüketicinin özel istekleri veya açıkça onun kişisel ihtiyaçları doğrultusunda hazırlanan, niteliği itibariyle geri gönderilmeye elverişli olmayan, çabuk bozulma tehlikesi olan veya son kullanma tarihi geçme ihtimali olan ürünler iade edilemez.
  • Her türlü Kozmetik Ürünler, ve Kişisel Bakım Ürünleri, her türlü Elektronik ürünlerin ve Kırtasiye sarf malzemelerin ancak ambalajları açılmamış olması şartı ile iadesi kabul edilir. Ambalajı açılan / kullanımı gerçekleşen elektronik ürünlerin iadesi / değişimi için yetkili servis raporu alınması gereklidir.
  • Satın aldığınız ürünün arızalanması durumunda fatura ve garanti belgesi ile ürünün servisine doğrudan başvuruda bulunabilirsiniz. Ürünün
    garanti süresi boyunca teknik servislerden ücretsiz destek alabilirsiniz.    

İlginizi Çekebilir


Zenfidan Antoryum Bitkisi, 40-60 cm
 
64,90 TL (KDV Dahil)
7,21 TL x 9 Ay
Üye Girişi Üye Ol Sipariş Takibi Canlı Destek
0 Sepetinizde ki Ürün Sayısı
SEPETE GİT